Beroende av rysk naturgas

Dagens Nyheter skriver om naturgasbråket mellan Ryssland och Ukraina. På nyhetssidans ”analys” hävdas att Ryssland förlorat och på ledarsidan menar man att Ryssland är vinnare.

Oavsett om Ryssland vunnit eller förlorat detta bråk så visar detta tydligt hur olyckligt det är att många EU-länder håller på att göra sig väldigt beroende av rysk naturgas. Även Sverige är på väg att öka sitt beroende av naturgas. EU verkar ha insett problemet. Synd att Sverige och Tyskland aktivt verkar för att förvärra situationen genom att tvångsavveckla välfungerande och lönsamma kärnkraftverk.

Om man vill slippa naturgas, kolkraft, utbyggd vattenkraft och samidigt minska oljeberoendet så är det under överskådlig framtid nödvändigt att behålla och kanske bygga ut kärnkraften. Annars går ekvationen inte ihop.

Intressant? Andra bloggar om:

1 kommentar to “Beroende av rysk naturgas”

  1. A. säger:

    Ja, det hade nog varit tryggare att ha Barsebäck kvar.

Lämna en kommentar



(detta är en captcha)